ایمیل های انسان دوستانه

مه 16, 2010

نمی دونم دقت کردید یا نه اما هر چند وقت یکبار یه چیزایی مد میشه و ملت همش یه چیز تکراری رو به عنوان هشدار یا بعضا امضا و  رای دهی اینترنتی به هم فوروارد می کنن و میبینی در یک هفته 8 تا ایمیل با یک مضمون بهت زده میشه. مثل این پتیشن هایی که برای تغییر نام خلیج فارس هر چند وقت یکبار درست میشه.

یا مثلا دروغ ها و شایعات اینترنتی که اگر دقت کنید هر چند وقت یه بار یکی یه چیزی میگه و بعد ملت جدی میگیرن و از سر دلسوزی و هشدار یا به عنوان اخبار به هم ایمیل می زنن. مثلا چند وقت پیش همش بهم ایمیل می اومد که چقدر چایی بده و از مضررات چایی گفته بود. حالا من خودم خیلی چایی خور نیستم و تعصبی هم بهش ندارم اما برام عجیب بود که چرا این نوشته اینقدر در مورد چای بد نوشته و جالبش این بود که یکی از اقوام که رشته اش مربوط به علوم تغذیه بود در جواب اون ایمیل، ایمیلی زد و نشون داد که تقریبا همه اون فرضیات و نظریات غلط و بی پایه و اساس بوده. حالا بیشتر دقت کنید. از این لحاظ که هر وقت یه ایمیلی بهتون چند دفعه زده شد حتما در موردش سرچ کنید شاید واقعا چنین چیزی وجود نداشته باشه یا لاقل منبع موثقی نداشته باشه.

الانم یه مدتیه همش برای من ایمیل هایی می آد که غذاهای مک دونالد و کی اف سی مضر هستند و یه سری توضیحاتی هم بابت این موضوع داده( فست فود و غذاهای بیرون حتما مضررن اما این دلیلش خیلی جالب بود). البته اینجا هم من  هیچ گونه روابط پشت پرده این با مک دونالد یا کی اف سی ندارم و کلا به من چه. اما برام سوال بود که چرا وقتی ما تو ایران کی اف سی و مک دونالد نداریم این همه دوستان(اغلب هم دوستانی هستند که داخل خود ایران زندگی می کنن) این ایمیل رو فوروارد می کنن و اصلا چطور شده که به فارسی ترجمه شده؟! جالب ترش این بود که توضیح در مورد یه غذای خیلی خاصی که حالا  بر فرض اگر روزی روزگاری آدم خواست مک دونالد هم بره نمیره از این چیزا سفارش بده.

چیزی که من در موردش حرف میزنم اینه. به یکی از لینک هایی که توی صفحه سرچ اومده برید و خودتون متوجه می شید که در مورد یک نوع غذای خاصی هست که با کبد مرغابی یا غاز ساخته میشه و ظاهرا خیلی لذیذ و خوشمزه هم هست. اما این کبد یه کبد عادی پرنده نیست بلکه پرنده هایی که تحت شرایطی(بد و زجر آور) نگهداری میشن(یعنی توی قفس و به زور هم بهشون غذا میدن) و دقیقا برای این غذا پرورش داده شده و آخر سر هم کشته میشن(اصطلاحا بهش می گن Force Feeding). اسم این غذا  foie gras هست که یه اسم فرانسویه و به زبان فارسی میشه “کبد چرب” بنابر این اولین چیزی که معلومه اینه که این غذا اصلاتا فرانسوی و اروپاییه. اما قدمتشم بر میگرده به 2500 سال پیش وقتی که مصری ها متوجه شدن با چاق کردن پرنده ها می تونن از کبدش به عنوان غذا استفاده کنن. پس خیلی هم ربطی به الانا نداره. اما نکته جالبش اینه که این غذا یه غذای تشریفاتیه و مثلا به قیمت های این نوع کبد نگاه کنیم در حدود 200 300 دلاره و کلا مرغابی که خودشم پرنده گرونیه و لاقل توی ایران نسبت به مرغ خیلی گوشتش گرون تره. جالبیش اینجاست که وقتی منبع اصلی این نوشته ای که به فارسی ترجمه شده بود رو پیدا کرده خود نویسنده هم هیچ سند و منبعی ارائه نکرده بود که تو مک دونالد یا کی اف سی چنین غذایی سرو میشه و … خلاصه اینکه من هنوزم نفهمیدم اولا برای چی چنین متنی باید ترجمه بشه به زبون فارسی؟ بعد چرا آدم که مراجعه می کنه به منو های غذای کی اف سی و مک دونالد چنین غذایی یا حالا با این عنوان یا لاقل شبیه این غذا رو پیدا نمی کنه؟ بعد حالا فرض کنیم که مک دونالد یه همچین غلطی هم می کنه چرا نویسنده این همه اصرار داره بگه که همه غذاهای مک دونالد و کی اف سی رو نباید خورد؟ بعد اینکه ما اینهمه کارخانه های مواد غذایی داغون و کثیف از سوسیس و کالباس گرفته تا کنسرو و غذای آماده و … داریم اینا رو همه رو ول کردیم چسبیدیم به مک دونالد که تا شعاع 1000 کیلومتری (از تهران) هم نمی تونی مغازه ای ازش پیدا کنی؟ بعد اصلا ما چرا اینقدر اصرار داریم این ایمیل های عجیب رو فوروارد کنیم و به هم خبر بدیم(یاد اون قسمت هایی از سریال مسافران می افتم که بهرام تو گزارشش می گفت زمینی ها خیلی به فکر هم هستن و هر وقت در ماشینشون باز باشه همش بوق می زنن تا طرف رو متوجهش کنن).

خلاصه اینکه من خیلی دنبال جواب این سوالام اما کلا هم فکر می کنم خیلی وقت ها احساساتم و این حس انسان دوستی بد جوری ازش سوء استفاده میشه برای تبلیغات و ضد تبلیغات شرکت ها و کمپانی های بزرگ .

در مورد دروغ های اینترنتی خیلی گفته شده. شاید این نوشته بهانه ای شد که لینک بدم به این مقاله خیلی خوب  آقای خالدیان که توی وبلاگش گذاشت بودن در مورد همین دروغ های اینترنتی(البته مطلب مال چند سال پیشه اما موضوعش تازه است).

پ.ن1: فست فود بد است. حالا می خواد خارجی باشه یا ایرانی

پ.ن2: این روش چاق کردن مرغابی ها و پرندگان تو خیلی از کشور ها و و ایالات مختلف امریکا منع شده. بنابر این خیالتون دیگه راحت باشه اگر روزگاری گذرتون افتاد به یه رستورانی که نمی دونستید غذاش چیه لاقل مطمئنید این یکی نیست!

پ.ن3: ف ی ل شدم؟ :( خودم فکر می کنم شدم.  شما چی میبینید؟ اصلا فدای سسسرم

Advertisements

9 Responses to “ایمیل های انسان دوستانه”

 1. صندوقك Says:

  كاملا باهات موافقم و منهم اصولا هميشه با اين ايميل ها نامعلوم اما فراگير درگيرم. راستي خانومي براي من كه مشمول درد ف نيستي.

 2. vaxiti Says:

  نه فیلتر نیستی

 3. حسین Says:

  سلام بعضی وقتها فیل هستید بعضی وقتها نیستید.مملکت گل وبلبله دیگه.
  این ایمیلها اکثراً با اهداف سیاسی و مبارزه با استکبار جهانی ارسال میشه.تلاش مذلانه، بدون برنامه ریزی مشخص وبعضاً دلسوزانه برای مبارزه باقدرتی که دقیقاً نمی شناسیمش اما می دانیم که بد است ونباید باشد.به اعتقاد من وقتی وظیفه ورسالت مسولین جامعه بر دوش مردم بیفتد نتیجه اش می شود این داستان.وقتی پدر خانواده در فکر فرزندان نیست بچه ها دست وپا می زنند تا شاید اتفاقی بیفتد.بگذریم از این که رواج شایعه ودروغ خصوصاً در جامعه بیمار و کم اطلاع ما کارکردهای مختلفی دارد که انها یی که اهلش هستند خوب می دانند از این جریان چگونه در جهت حفظ وتقویت قدرت وثروتشان استفاده کنند.


 4. سلام به شريف عزيز ممنون از كامنتت كه برام گذاشته بودي ببين مريم جان يكي ويژگيهاي جوامع در حال گذار اصولا اطلاع رساني چالشيه يعني يه خبري بايد يا وارونه شه يا پخش نشه يا بيش از حد پرداختن بهش بزرگ بشه نمونه اين نوع اطلاع رساني رو ميتونيم تو حكومت فاشيستاي نازي و موسوليني ببينيم انحصار تشخيص نوع اطلاع رساني برگرفته از رفتار اوليگاريشي اون حكومتا بود چرا؟ چون اصولا فاشيسم تمناي باز آوري شاخصهاي دوران ماقبل كاپتاليسم (البته از نوع كلاسيكش طبق انديشه ماركس و هگل) در دوران مدرنه توليد يه مفهوم به ذاته پسين در دوران مدرن خوب معلوم كه عدم تناسخ صفت و موصوف تو شرايط اجتماعي اون حكومتا باعث هدر رفتن انرژي سياسي و اجتماعي مي شه تقابل انديشه هاي پاترمونيالي با متجدد يكي از نمونه هاي اين نوع جوامعه و هدر رفتگي هاست


 5. سلام دوست عزیزم – اگه تاکنون به وبلاگ «سلامت روان – سایت روانشناسی» تشریف نیاورده اید و از پست جدید آن دیدن نفرمودید و از سویی علاقمند به مطالب روانشناسی هستی، در وب زیر منتظرحضور گرمتون هستم و پیشاپیش از نظرات مفیدتون صمیمانه سپاسگزارم.
  با تشکر و تقدیم احترام – احمد فلاح
  http://www.affa110.blogfa.com


 6. سلام دوست عزیزم
  آرزو دارم از لحظات زندگیت بهترین استفاده رو بکنی و روزهای پرباری را در پیش رو داشته باشید .
  اگه به مطالب روانشناسی علاقه داری در وبلاگ زیر منتظر حضور و نظرقشنگتون هستم – با آرزوی بهترین ها برایتان – احمد فلاح
  http://www.affa110.blogfa.com

 7. مجتبى Says:

  بعضى وقتابعضى ازسايت هاكاه زيادى ميخورن

 8. خودم Says:

  به زودی آغاز ساخت ادامه فیلم 300

  http://www.imdb.com/title/tt1253863

  لطفاً اعتراض خود را در وبلاگتان اعلام کنید.


 9. . نمیدونم چرا راجبه چادری بودن و نبودن ویا تحقیر شدن یا نشدن زنان چرا انقدر حرف و حدیث است . چرا یک پسر میتونه دوست دختر داشته باشه ویا در تلوزیون حتی ورزشهای مثل شنا کردنشون نشان بدن .اما وقتی نوبت به خانما که میرسه اشکال شرعی داره؟ بابا بسه تورو خدا به نظر من دین اسلام سرشار از آزادی .اونیکه میگه نیست به والله ده تا زن صیغه ای داره.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: