سریال های میلیارد تومانی

آوریل 27, 2010

راستش هیچ وقت نفهمیدم چه جوری یک سریالی ممکنه در حد میلیارد تومن خرج داشته باشه. البته حق هم دارم چون واقعا از فیلم سازی و این چیزا هیچی سر در نمیارم و به قول معروف مزنه دستم نیست:دی اما داستان از اونجا شروع شد که دیروز داشتم تو اینترنت فوضولی می کردم ، رسیدم به یک سری از مصاحبه هایی که از کارگردان و بازیگران سریال “در چشم باد” شده بود. آخه من وقتی از یک سریالی خوشم میاد هی می خوام ببینم آخرش چی میشه و دست به دامن اینترنت و گوگل میشم تا ته توه ماجرا رو در بیارم. “در چشم باد” هم از اون سریال هایی که خیلی باهاش حال می کنم و چون خودمم کشفش کردم هر کی ازش بد بگه و اینا انگار که به ناموسم توهین شده. (منظور از کشف اینه که بدون توصیه کسی یا معروف شدنش خودم خوشم اومده ازش :دی)

بگذریم. چیزی که توجه ام رو جلب کرد هزینه ای بود که برای این سریال شده بود. به گفته خود کارگردان 12 میلیار تومن خرج این سریال شده. حالا من نمی دونم جدی این عدد معقوله یا نه اما ییهو یادم افتاد که برای سریال یوزارسیف هم یک چیزی بیش از 12 میلیارد تومن خرج شده بود و همون موقع هم صدای همه در اومده بود. اما راست راستش من الان صدام در اومده چون “در چشم باد” با “یوزارسیف” به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. نمی خوام زحمتی که برای سریال “یوسف” گذاشته شده رو زیر سوال ببرم اما جدی اگر آدم یکم حواسش رو جمع کنه می فهمه چقدر هزینه داره صرف چقدر زحمت، دقت و وقت یک پروژه میشه. من فقط چند تا فاکتور که به نظرم پر هزینه می تونست باشه رو تو این دو تا سریال مقایسه کردم. قضاوت با خودتون. البته قبلش بگم شاید این مقایسه خیلی درست و دقیق و عادلانه نباشه اما در دید من بیننده که هیچ تخصصی در این زمینه ها نداره این جور اومده:

بازیگران: سریال “یوسف” میشه گفت تنها دو سه تا بازیگر با تجربه و پر خرج ممکن بود داشته باشه. اونم محمود پاک نیت(یعقوب) و کتایون ریاحی(زلیخا) و الهام حمیدی(همسر یوزارسیف) بودن. یعنی بقیه یا غیر معروف بودن یا از بازیگران خیلی معروف نبودن(شاید بشه رحیم نوروزی رو هم همون دسته اول قرار داد). “در چشم باد” هم بازیگرای خیلی معروفی نداره اما از لحاظ تعداد بازیگر (نه سیاه لشگر البته!) خیلی بیشتر بوده. بازیگرای معروف تا الانش پارسا پیروز فر، کامبیز دیر باز، اکبر عبدی، سعید نیکپور و ستاره اسکندی بودن(حالا ما از محمود پاک نیت که در قسمت های پایانی هست و سعید راد هم فاکتور میگیریم). بماند که از لحاظ تنوع بازیگر “در چشم باد” از بازیگر های روسی و تاجیکی و آمریکایی هم کمک گرفته شده.تعداد کل بازیگران هم در سریال “یوسف پیامبر” 180 و در سریال در چشم باد 150 نفر بوده.

مدت زمان ساخت: سریال “یوسف پیامبر”: 32 ماه(حالا بگیم 3 سال)، “در چشم باد” : 5 سال

تعداد قسمت ها: سریال “یوسف پیامبر”: 40 قسمت 50 دقیقه ای، “در چشم باد”: 50 قسمت 50 دقیقه ای

تعداد لوکیشن های فیلم برداری: سریال “یوزارسیف” که تعداد دقیق گفته نشده اما از لحاظ تعداد شهر ها و محل های فیلم برداری در شهرک سینمایی بوده و اطراف کاشان و … اما “در چشم باد” تعداد 480 لوکیشن که فقط در 10 تا شهرستان و استان فیلم برداری شده. و البته فیلم برداری قسمت هایی از این مجموعه در آمریکا و اون هم در لس آنجلس که یکی از گرونترین شهر های آمریکا محسوب میشه.دیگه دردسر های ویزا  و مجوز های فیلم برداری و روابط دو کشور و… رو هم خودتون حساب کنید. و باید اعتراف کنم اولین فیلمیه که دیدم واقعا در آمریکا گرفته شده و نه در ترکیه و لهستان و …(مثلا مدار صفر درجه با اینکه داستان در فرانسه اتفاق افتاده اما قسمت های زیادیش در لهستان یا مجارستان فیلم برداری شده)

ic20080505103544

مدت زمان نوشتن فیلم نامه: “یوسف پیامبر”  4 سال(استفاده از 50 منبع)، “در چشم باد” 2 سال(البته یه جای دیگه خوندم که 5 سال)(استفاده از 180 منبع)- فرض میگیریم ادعاها مبنی بر دزدی بودن فیلمنامه “یوسف پیامبر” هم دروغه و اصلا داستان یوسف پیامبر یک داستان غیر تکراری و کاملا جدیده!

طراحی صحنه: شاید تنها امتیاز که سریال “یوسف پیامبر” داره در همین قسمت باشه که بتونه اون هزینه هنگفت روتوجیه کنه. ساخت چند شهر در دوران باستان مصر. اما “در چشم باد” در قسمت دوم که مربوط به تهران قدیم بوده از شهرک غزالی استفاده شده و در دوران جنگش هم مسجد خرمشهر رو بازسازی کردن.

1604

موسیقی: موسیقی مجموعه یوسف توسط پیمان یزدانیان آهنگسازی شده و قسمت هاییش هم توسط ارکستر سمفنیک تهران اجرا شده. در مجموعه “در چشم باد” توسط حسین علیزاده ساخته شده و نمی دونم توسط کیا اجرا شده.امااخر تیتراژ پایانیش نوشته.من یادم نمیاد الان.

آب بندی: از نظر من هر دو سریال به یک میزان آب بندی داشتن. البته “در چشم باد” آب بندی شرافتمندانه تری نسبت به سریال “یوسف پیامبر” داره چون لاقل آدم از دیدن بعضی از صحنه های اضافی در سریال هم لذت می بره. مثل نمایش فیلم های قدیمی قبل از انقلاب (اون فیلم هیتلرش خیلی جالب بود)یا نشون دادن فضای قدیم تهران. در حالیکه صحنه های اضافی “یوسف پیامبر” غیر از اینکه تکرار و تکرار یک سری صحنه بود همش در بر بیابون بود و واقعا جذابیتی نداشت.

دیگههه همین فعلا. باید تا آخر سریال در چشم باد رو هم دید تا بشه این مقایسه رو بهتر انجام داد.

قطعا فاکتور های مهم دیگه ای مثل گریم ،طراحی لباس، جلوه های ویژه و … هم وجود داره و شاید بشه گفت سریال “یوسف پیامبر” در این فاکتور ها قوی تر بوده اما لاقل آمار و اطلاعات شفافی در موردش داده نشده که آدم بتونه مقایسه کنه. و اینکه خوب من بازم هم میگم این مقایسه ازدید یک بیینده عادی هست.

منابع

1- یوسف پیامبر-ویکی پدیا

2- آفتاب نیوز

3- فارس نیوز

4-ایرنا

5- دنیای اقتصاد

6- مطالعه موردی جلوه های بصری سریال یوسف پیامبر

7- روایت پیمان یزدانیان از آهنگ سازی یوسف پیامبر

8- درچشم باد-ویکی پدیا

9- نگاهی به سریال در چشم باد

10- گفتگو با ستاره اسکندی

11-گفتگو با جعفری جوزانی کارگردان در چشم باد

12- و یه عالمه منبع دیگه که حوصله ندارم بیارم.

پ.ن: یادم رفت بگم چیزی که باعث شد من این دو تا سریال رو مقایسه کنم تنها هزینه هایی بود که برای این دو کار شده بود. وگرنه خوب مثلا سریال “در چشم باد” رو کنار سریالی مثل امام علی بذارن، باید بره جلو بوق بزنه

Advertisements

14 Responses to “سریال های میلیارد تومانی”

 1. محمدحسین Says:

  میگن یوزارسیف 7 میلیارد خرج داشته نه 12 میلیارد

  • maryamss Says:

   درسته.البته این 7 میلیارد رو خود سلحشور گفته. اما این رقم 12 میلیار از زبان روابط عمومی پروژه بوده. نمی دونم آدم باید کدوم رو باور کنه

 2. سعيد نفري Says:

  سلام به مريم و اسماعيل عزيز اولا ممنون از پيامتون كه برام گذاشته بودين بعد اينكه اينايي كه گفتي هزينه هاي آشكارشه هزينه هاي پنهان و چند برابرش اينه كه با اين سريالاي بي محتوايي كه به سيستم فكري جامعه تزريق مي شه با اين نوع نگرش روح تفكرو خلاقيت و نو آوري رو از جامعه مي گيره اصولا فيلمي سازنده است كه بيننده رو به چالش فكري بكشه چالشي كه بيننده خودشو در تعارض بنيادين فكري با روال كلي فيلم ببينه اون وقته كه به فكر مي افته كه نه بابا مي شه جور ديگه ام فكر كردوزندگي كرد بعد يا خودشو سانسور مي كنه كه كوتاه مدته يا دست به پارادايم شكني ريشه اي مي زنه كه حاصلش تو بلند مدت ظهور انديشه ي تازه ست اصلا اروپاي قرون وسطي از همين طريق متحول شد سريالي كه يه چيزو مي اد تحميل ميكنه و دلايل ماورايي واسه اثبات حرفش مي اره اصولا مي ترسه از اين كه طرز تلقي يا نگرشي غير از سيستم فكري خودش تو جامعه شكل بگيره واين هزينه ها حالا حالاها جبران نمي شه ببخشيد يه ذره سياسي فلسفي انتقادي والدانه شد مرسي از اين كه بودنتونو بازي كرديد اسي جان شما هم بده من اون داستانوووووووو…..

  • maryamss Says:

   سعید جان قربونت یکم زیر دیپلم حرف می زدی ما می فهمیدیم چی گفتی دقیقا. اما مرسی از اینکه هستی تو تو کامنت بازی کردی :دی

 3. حامد Says:

  از آنجا که خعیلی عجله دارم نمیتونم این مطلبو بخونم و از اونجا که یه نیگاهی بهش انداختم و از عنوانشم بدم نیومد سیوش کردم تا در اولین فرصت بخونمش.
  ممنون

 4. سعيده Says:

  سلام دوست من
  به خاطر اسم وبلاگتون اومدم يه سري بزنم ببينم چه خبره
  چون عاشق اسم مريم هستم
  مطالب جالبي بود همه رو خوندم
  اطلاعات خوبي گذاشتيد. ممنون
  منم شعر مي نويسم البته اگه بشه اسمشو شعر گذاشت
  شنبه هاي هر هفته با كاري تازه به روزم
  خوشحال ميشم بهم سر بزنيد.
  وبلاگمو كه ببينيد متوجه مي شيد چرا اينقدر عاشق اسم مريم هستم
  شاد و سربلند باشيد.

 5. مرضک Says:

  خوب ظاهرا با این مقایسه ای که کردی حدوادا شبیه هم بود هزینه ها…یعنی اگر اون این قدر شده این یکی هم بای دنزدیک اون می شده….ولی عجب بخور بخوری بوده ها کلا….به نظرم هزینه ی ایرو با مدار صفر درجه مقایسه کن.البته اون به نظرم جذاب تراز در چشم باد بود از همه نظر

 6. Mostafa Says:

  Oh My God
  جدا خوشم اومد از این مقایسه. منتها به نظرم این نوشتتو باید بفرستی برای یه جایی تو مایه های آی تریپل ای ترنزاکشنز آن تی وی دراماز! واقعا ولی گذشته از شوخی خیلی عالی بود

 7. حسین Says:

  سلام
  وقتتون بخیر.
  من به عنوان یک بیننده خاص وصاحب سلیقه خاص می تونم بگم که صداوسیمای ما سالهاست که داره با سرعت باورنکردنی سقوط می کنه.نه اینکه برنامه خوب تولید نکنن.نه.ولی روزبروز برنامه هاشون مزخرفتر وسطحی تر از گذشته میشه.
  در چشم باد جذبیتهای خاص خودش رو داره والبته انتقادات جدی ای هم بهش وارده.به شخصه میگم سگش شرف داه به یوسف پیامبر.
  فعلاً که دور، دور سطحی اندیشان و نان به نرخ روز خوران است.تا خدا چه بخواهد.
  همشهری جوان از سلحشور پرسیده بود که راسته که میگن دقیقه ای 3میلیون دستمزد گرفتی.گفته بود که حالا سه میلیون که نه!(احتمالاً منظورش دو و نیم میلیون بوده).40*50*…..2.5میشه چیزی حدود 5میلیارد ناقابل!!
  ما که بخیل نیستیم.از قدیم گفتن مال حروم یه مزه دیگه داره!

 8. حسین Says:

  شما اگر می خواهید بدونید هزینه واقعی هر سریال چقدره عدد اعلام شده رو در ده ضرب کنید.مثلاً من حساب کردم سریال یوزارسیف فقط پول غذای عواملش نزدیک به سه میلیاردمیشه!در نظر بگیریدفقط ناهار وشام برای 500نفر(به نظرم تعداد خیلی بیشتر ازاین بوده ولی حالا ما تخفیف میدیم).هر وعده غذا رو هم متوسط بگیرید 3000تومان(با سالاد و ماست و نوشابه و…) 500*2*3000*365*3میشه به عبارت3285000000.سه میلیاردودویست وهشتاد وپنج میلیون. فقط دستمزدکارگردان رو هم اضافه کنیم میشه به عبارت هشت میلیارد و …!حالا ما میگیم هشت میلیارد مُک.
  لذا شما به این عددها اعتماد نکنید.بخاطر احترام به مردم غیور ومهین دوستمونه که همیشه یک صفر ناقابل کم می کنن که مردم ناراحت نشن یه وقت.
  خوش باشید.

 9. ناشناس Says:

  واقعا خیلی عالی موشکافی کردین برام جالب بود ممنون ازمطالب خوبتون

 10. یه ایرانی Says:

  با سلام به همه عزیزان.به نظر من همه سریالهای ایرانی که ساخته میشه بدون هیچ سند دروستو درمونی ساخته میشه.فقط لاف میزنن وپول بیت المالو خرج میکنن .مثل فوتبال ایران .با اجازه

 11. sam Says:

  در چشم باد حرف نداره عالیه ایشالله بعد از کنکور کلش رو میخرم میبینم

 12. raha Says:

  سلام خسته نباشید. شما باید منتقد خوبی باشین.در چشم باد ویوسف پیامبر سریال های تاریخی اند ومن همیشه از دیدن این جور سریال ها لذت میبرم.با این تفاوت که آخر داستان یوسف پیامبر مشخص بود. اما قبول دارم که سریال در چشم باد یه کاری متفاوت تا الان تو ایران بوده.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: