انتخابات

مارس 15, 2008

تقریبن 99 درصد برخورد های من با افرادیه که تحصیل کردن،با سوادن،با فرهنگن،تو محیط خوبی بزرگ شدن(یعنی تو زاغه و سر چهار راه بزرگ نشدن).فکر می کنم خیلی ها هم که این جا رو می خونن هم مثل من باشن.محیط کار و زندگی و تحصیلشون یه محیط تقریبن تر و تمیزه که لاقل اگه توش پر از مسائل غیر قابل تحمل باشه هم خیلی دیده نمیشه.همگی یه جورایی مشکلات خودشونو پنهان می کنن.این 2 هفته ای که اصفهان بودم خیلی خیلی نا امید شدم.نه از وضع حکومت و نوع اداره کشور بلکه از مردممون نا امید شدم.می دونید این نا امیدی خیلی بدتره!

یکی دو روز تو این مدت رفتم به روستاهای اطراف اصفهان.الان که فکر می کنم احساس می کنم یه فیلم دیدم.باورم نمیشه چنین جاهایی وجود داشته باشه.می تونم به جرات بگم نصف آدم هایی که دیدم معتاد بودن.قیاف های استخوانی،زرد و…. جوون های زیادی که از سر بیکاری تو خیابون ها نشسته بودن.البته می دونم که تقریبن همه ما چنین جاهایی رو لاقل یه بار تو زندگیمون دیدم.با چنین آدم هایی و با چنین محیطی بر خورد داشتیم و همیشه تاسف می خوردیم به اینکه تو جامعه ما بعضی ها این طور زندگی می کنن.اما من تاسف بیشتر رو وقتی خوردم که دیدم همین مردم با همین وضعیت رقت بار عکس احمدی نژاد رو به در و دیوار خونه هاشون زدن.ازش حمایت می کنن!

یه خانومی رو دیدم که 5 تا بچه داشت.در وضعیت فرهنگی و اقتصادی خیلی بدی زندگی می کرد.با افتخار می گفت ما تو خانواده و ایلمون رسم نیست که دختر بیشتر از کلاس 5 ام درس بخونه.وقتی بهش گفتم دارم درس می خونم با تعجب بهم گفت مگه شوهرت میذاره؟!!!همین خانوم دم به دقیقه قربون صدقه رئیس جمهور می رفت و دعاش می کرد که شب عید بهشون 70 هزار تومن عیدی داده!در بین نماینده ها طرفدار نماینده هایی بود که بهش برنج و روغن داده بودن.

یه چیز خیلی جالبی که فهمیدم تو این انتخابات این بود که مردم از برگزیده های خودشون چه انتظاراتی دارن!اینکه هنوز مفهوم نمایندگی مجلس یا ریاست جموری برای خیلی ها جا نیفتاده،اینکه مردم از نمایندشون انتظار دارن برای دخترشون شوهر پیدا کنه(باور کنید چنین چیزی رو خودم دیدم و شنیدم!) انتظار دارن بهشون گوشت و برنج بدن.به جرات می تون بگم 90 درصد مردم ما از نماینده شون انتظار قانون گذاری ندارن!!!انتظار ندارن تا عملکرد دولت رو نقد کنه!اصلن تو باغ قانون و لایحه و تصمیم نیستن!غاطی کردن همه چی رو با همه چی!مجلس رو با کمیته امداد و خیریه و صندوق قرض الحسنه اشتباه گرفتن.چرا باید در شهر ها افرادی رای بیارن که روضه های بیشتری رو برای تبلیغ خودشون تو ایام محرم و صفر برگزار کردن؟اون هایی که چلو کباب و پلو مرغ دادن؟

یکی ازهمین کاندیده ها که در دوره های قبل هم نماینده بوده در بروشور تبلیغاتی خودش از افتخاراتش نوشته بود.خیلی دوست داشتم که اسکنش می کردم و می ذاشتم اینجا اما نشد.یکی از افتخارات ایشون مبارزه با بد حجابی بوده!یکی دیگه افزایش جریمه مصرف مشروبات الکلی،مبارزه با تصاویر مستهجن و ….و جالبه که ایشون خیلی وقت ها بالاترین رای ها رو میاره وبسیار هم بین مردم محبوبه! رای اوردن چنین آدم هایی خیلی جای حرف داره

یه زمانی فکر می کردم تو رای احمدی نژاد تقلب شده!چون فکر می کردم این مردم نمی تونن همون مردمی باشن که خاتمی رو 8 سال رئیس جمهور کردن.اما الان به این باور رسیدم که رای احمدی نژاد واقعیه و حتی برای دور بعد هم به خوبی رای میاره.و ناراحتم از اینکه ملت اینقدر پس رفت کردن.

باید باور کنیم خود همین مردم می خوان تا دختر و پسری رو به خاطر مدل مو شلاق و کتک بزنن.باور کنیم خیلی ها از این وضع راضین.راضین به اینکه دخترشون تحصیل نکنه و با یه مرد معتاد و بیکار زندگی کنه،راضین به اینکه بچشونو جلوی همه کتک بزنن،راضین به اینکه با ماهی 150 هزار تومن زندگی کنن،راضین به اینکه از فقر و بد بختی تلف بشن.

من نامیدم چون روی مردممون کار نشده.چون هنوز خیلی چیز ها نا واضحه.فقط بهشون یاد داده شده که بیان رای بدن(نمونه اش برنامه های تلویزیونی!!).اینکه چه جوری و با چه مبنایی رای بدن معلوم نیست.از اون ور هم با رد صلاحیت های شورای نگهبان و محدود کردن تبلیغات و …. انتخابات رو محدود کردن به خودشون(و متاسفانه ظاهرن باز هم طرفداران دولت دارن رای میارن)

اصلن حس و حال عید رو ندارم.انگار نه انگار که هفته آخر عیده.نه خونه تکونی کردیم نه چیزی خریدیم.نه برنامه ای داریم.این مسافرت برام اصلن حال و حوصله نداشت.در عین حال تجربه خیلی خوبی بود.اینکه از نزدیک یه چیزایی رو دیدم.با تیم خوبی هم بودم.با افراد خوبی و بعضن عجیب غریبی هم آشنا شدم.(یکیش یه روحانی هم سن و سال خودم بود که خیلی هم باحال بود.یه چیزی تو مایه های رضا مارمورلک.تا حالا تو زندگیم با یه روحانی اینقدر هم صحبت نبودم!!!)

دیگه اینکه می دونم حاله همه داره به هم می خوره از بحث انتخابات ولی این نوشته بیشتر برای ثبت بود.تا یه چیزایی یادم نره.

Advertisements

27 Responses to “انتخابات”

 1. amin Says:

  بله،همین طوره ولی واقعا مردم مقصر هستن؟
  دموکراسی نیاز به زمان داره و اینکه واقعا حکومت تصمیم به برقراری دموکراسی داشته باشه ولی اینو خوب میدونم که با شکم گرسنه و خونه ی بی دیوار،دموکراسی یعنی یک جوک بی مزه!
  اینها رو اضافه کنید به عواملی مثل نحوه ی رای گیری از مردم و قانون انتخابات و ….
  به هر حال حرف دل خیلی هابود و هست البته!

  درمورد نحوه رای گیری و .. که خیلی حرف دارم.اما به یه چیزی اعتقاد دارم.از ماست که بر ماست.مردم خودشون این طور می خوان.هیچ کس در پی اصلاح خودش یا تغییر طرز تفکر خودش نیست.تا مردم خودشون نخوان نمیشه فقر و گرسنگی رو ریشه کن کرد.تقصیر یه عده انداختن اشتباهه

 2. reza Says:

  مطلبت رو خوندم دقیقا حرفای دل من رو می زدی آره رای احمدی نژاد واقیت داره مردم ما عادت دارن یکی بهشون صدقه بده و دنبال حق خودشون نیستن راستش من هم این روزا افسرده شدم و اصلا حس عید و نوروز و این حرفا رو ندارم .
  به وبلاگ من هم یه سری بزن

  ممنونم

 3. From Tehran, with love! Says:

  راست میگی … دیروز توی شعبه رای گیری اتفاقی برام افتاد که از خودم و تمام آدمهای دورم منزجر شدم!

 4. مَتَتي Says:

  واقعیت جامعه ما آدمهایی با جیبهای خالی و دستهای خالیتره. واقعاً برخورد با این آدمها برات جدید و عجیب و تازست؟!

  البته بر خورد با چنبن آدمهایی همیشه برام عجیب بوده.اما گفتم که عجیب تر از اون طرز تفکری یه که دارن.

 5. محمد Says:

  اینکه احمدی‌نژاد محبوبه و رایی که آورده چند دلیل داره:
  یکیش اینه که قبل از هر سخنرانی نیم ساعت در باره امام زمان حرف می‌زنه، این یعنی گیر آوردن بخش زیادی از ملت مثل همون خانومی که مثال زدی، بعدش شما اگر بجز تلوزیون رسانه ی دیگری دستت نباشه، شک نمی‌کنی که احمدی‌نژاد معجزه هزاره‌ی سومه و کارش بدون ایراده. به جرات می‌تونم بگم که نیمی از رایی هم که خاتمی آورد به خاطر «سید اولاد پیغمبر» بودنش بوده و نه چیز دیگر.

 6. raoros Says:

  حرفات تا حد زیادی درسته ولی انتخاب خاتمی رو به پای روشنفکری مردم اون دوره نمی ذارم، اون دوره 8 ساله باعث خیلی پرده دریها شد، اختلاف طبقاتی به اوجش رسید و بدبختا بدبخت تر شدن و پولدارا پولدار تر، احمدی نژاد که اومد، فارغ از اون چیزی که شخصیتش هست(کاری ندارم)، با یه مملکت خراب که 8 سال تو بخور بخور شده بود روبه رو و بعد یکسال حزب مشارکتیا گفتن خوب یکسال گذشت حالا وقت نقد کردن احمدی نژاده، غافل از اینکه احمدی نژاد رو نشوندن رو یه خرابه و زرتی گفتن درستش کن. تو اون دوره 8 سال اقایون می خوردن و به بغل دستیها هم می دادن بخورن که صداش جایی درنیاد، وقتی نفر بعدی اومد تق خیلی چیزا دراومد. این حرفا رو خدا شاهده از خودم نمی گم، از کسایی می گم که دیدن و شاهد بودن و تو اون 8 سال بدبخت تر شدن…
  این نوشته خیلی رو دلم مونده بود، خیلی وقته که می خوام یه جا بگم، الان بهترین فرصت بود. این نوشته همچنین در جانبداری کسی نبود، واسه اینه که چشممونو باز کنیم ببینیم اون آقای روشنفکر که بهترین دوره های مدیریت بیان رو گذرونده بود چطوری با چرب زبونی مردم ایران رو دور زد و جیب خودشو پر کرد و رفت!

  البته تا یه حدی با حرفات موافقم.من خودم به خاتمی رای ندادم و دوستامم که منو میشناسن می دونن همون موقع هم با خیلی از کاراش مخالف بودم.اینم قبول دارم که وضع بد الان کشورفقط تقصیر یه نفر یا یه دوره نیست.خیلی از بلاهایی که داره سرمون میاد مال دوره خاتمی یا حتی هاشمی بوده.اما حرف من اینه که تو این دوران فضای نقد دولت خیلی بسته است.مجلسی که نتونه عملکرد دولت رو نقد کنه هیچ فایده ای نداره.زمان خاتمی چون مجلس تقریبن از جناح راست تشکیل میشد و همین طوریش با خاتمی مخالف بودن خیلی از رفتارهای دولت خاتمی اصلاح شد.اما الان اصلاح کننده واقعی برای این دولت وجود نداره

 7. مهران Says:

  مردم ما اصولا يه جوري باهاشون رفتار شده که همون روغن و برنج آخرسال از طرف يه نماينده براشون ميشه، مائده آسماني!
  البته نه همشون عده‌اي که بشهون ميگن عوام(؟!)

  منم قبول دارم که مردم فقیرن اما حرف من اینه که مردم عوض اینکه از جاهایی مثل کمیته نون شب بخوان میرن از نماینده شون می خوان.اصلن از نماینده هم که بخواد نماینده نباید با این بهانه عوام فریبی کنه و شب انتخابات چلو کباب بده بعدشم که رای اورد ده فرار!

 8. farasun Says:

  دقیقاً همین طوره. همین ملتی که دران با بدبختی دست و پنجه نرم می کنن هیچ صدایی هم ازشون در نمیاد میرن رای به مشروعیت این دولت میدن. واقعاً جای تاسف داره.
  بعضی وقت ها فکر می کنم واقعاً در این وضعیت زندگی کردن حق ماست. این همه ظلم به ما میکنن ولی صدامون درنمیاد.
  پست زیبایی بود.

  ممنونم

 9. gajamoo Says:

  رسیدن بخیر.
  صفا و عشق و حالتون رو کردین،خستگی تون رو با یه پست واسمون سوغاتی آوردین؟!
  انگاری یه جورایی فیل تون یاد هندستون کرده بود که می خواستین اون بروشور رو اسکن کنید و بعد به ما بگید بفرمایید اینم سوغات اصفهان ما برای شما!!!!
  واقعاً که!!!
  حالا راستشو بگو چقدر گرفتی و رای دادی؟!
  شایدم یه جورایی وعده و قول هایی گرفتی که همه نمایندگان قبل از رفتن به مجلس میدن و یادشون میره!!؟
  بابا دارم از فضولی میمیرم،خب بگو دیگه!
  بنده که خوشحالم رای ندادم،اما تبلیغ هم نکردم که رای ندهید.
  خب تا سرمون رو تو آب فرو نکردند،سخن رو کوتاه کنم،آخه الان سر و کله شبستان حفاظت اطلاعاتی پیدا میشه و خبر میده!

  من خودم اعتقاد دارم که باید رای داد ولی هر کسی برای رای دادن یا ندادن نظر خودشو داره و البته نظر هر کسی محترمه.شما هم اگه حال نکردی رای بدی کار خوبی کردی.میگم حالا این وعده ها رو که نماینده ها می دن خواجه حافظ شیراز هم فهمیده خالی بندی.اصولن خالی بندی جزء لاینفک انتخاباته :)

 10. سید مصطفی Says:

  سلام،

  از اون مطالبی که آدم میتونه ساعتها راجع بهش بحث کنه. (اوووه… کی حال بحث داره)
  ولی ما که هر بار به در و دهات مشرف شدیم، از این آدمای معتاد و … ندیدیم. خیلی بیشتر از شهرها آدم حسابی دیدیم! بگذریم از سطح فکری مردم.
  اما یه نکته جالب اینه که در این چند تا انتخابات ریاست جمهوری اخیر (که به سن امسال بنده میخورده) نتایج آراء مشابه همون چیزی بوده که در شهرهای بزرگ مثل تهران و مشهد حاصل میشده (درصد آرای هرکدوم از کاندیداها). این نشون میده که برایند نظرات همون آدمایی ازشون صحبت کردید با برایند نظرات مردم تو شهرهای بزرگ (که خب لابد از نظر تحصیلات و فرهنگ و … در سطح بالاتری قرار دارند) یکسانه.

  البته من نگفتم تو در و دهات فقط معتاد وجود داره.اتفاقن به قول خودتون کلی آدم حسابی هم میشه توشون پیدا کرد.در مورد شهر های بزرگ هم نظرمو می ذارم تو یه بحث جدای دیگه

 11. spano Says:

  درود
  این فقر فرهنگی، سیاسی، اجتماعی زاییده تفکرات عدم وجود عقلانیت و واگذاری تمامی مسایل به یک عده محدود برای زمانی نامحدود است و تا آن رفع نگردد چیزی جز این عجیب است.
  موفق باشید

 12. jarchy Says:

  سلام
  راست مگوید این مسئله نه فقط توی اصفهان بلکه توی تمام شهرها هم به چشم می خوره اعتیاد هم که واویلا همه جا اینطور هست البته خانواده هم خیلی شرط اینکه الان پدرا و مادرها در گیر در آوردن یه لقمه نون هستن و کمتر به نیازهای بچه هاشون میرسن وخوب اونها هم به دوست ها پناه میبرن حالا حساب کنید که این وسط یکی در انتخاب دوستش اشتباه کرده باشه پس به نظر من بهتر که هرکی از جامعه کوچیکی که داره (خانواده)برای اصلاح جامعه بزرگترش استفاده کنه چون بایه گل بهار نمیشه، امایک گل نوید رسیدن بهار رو میده.
  سلامت باشید.

  منم موافقم که باید از کم شروع کرد.کلن نباید نا امید بود


 13. متأسفانه تا نادانی و فقر هست انتظار دیگه ای نمی شه داشت!

 14. vivavida Says:

  از ماست که بر ماست . با حرفت موافقم . مردم ما طوری بار اومدن که وقتی چیزی رو ندارن هرگز هم راضی نیستن شخص دیگه ای داشته باشتش. یکیش همین آزادیه . اون زنی که آزادی تحصیل نداره مطمئن باش اگه فردا یه نماینده بیاد بگه من حق تحصیل رو از دخترا می گیرم می ره بهش رای می ده چون نمی خواد کسی رو بالاتر از خودش ببینه . یعنی اینطوری بار اومده . سطح فرهنگ مردمه که پایینه . فقط هم توی روستا ها نمی شه از اینا دید . تو همین تهرانشم پره از آدمای بیسواد و معتاد . چون این جامعه اینطور می خواد . چطور دانشجو تا به یه جایی می رسه میفته گوشه زندان اونوقت اون معتاده تا روز آخر عمرش باید تو خیابون جلو چشم مردم باشه .
  اینا عوض اینکه این همه خرج مبارزه با بدحجابی – که بهتره اسمشو عوض کنن بگن مبارزه با سلیقه های مختلف – یه کم خرج این دهات و روستا ها می کردن الان کلی ما پیشرفت کرده بودیم. واقعا هم آدم که به اینا فکر میکنه دیگه حس و حال عید و این حرفا براش باقی نمی مونه.

  موافقم

 15. RaoRos Says:

  خوشحالم که مثل خیلی ها که فکر می کنی بدبختی چندین ساله ما فقط تقصیر احمدی نژاده ، فکر نمی کنی.
  و البته که در مورد نقد دولت باهات موافقم.
  و اینکه مردم نمی دونن نماینده نیروی اجرایی مملکت نیست که جاده بسازه واسشون! و قانون گذاره!
  متشکر مریم جان.
  کمتر از این بحثهای خوب توی وبلاگا می بینم و واسه همین هیچوثت شرکت نمی کنم.
  اما تو مریمی هستی دیگه! ای ول :P

  ما هوچیکیم. :) مرسی که وقت می ذاری

 16. RaoRos Says:

  جمله اول: ببخشید اصلاح باید بشه به : مثل خیلی ها که فکر می کنن*
  ببخشید

 17. مهران Says:

  خوب ظاهرا من حرف شما رو خوب متوجه نشده بودم اون اولش، الان با توضيحي که داديد اون دوزاري اوفتاد(به کسر ف)!! :دي

 18. نارنین Says:

  فقیرترین مردم جامعه بی فرهنگ ترین آنها هستند. یادته تو کتاب تاریخ از آقامحمدخان یه جمله ای بود: اگه می خوای به مردم حکومت کنی باید اونها رو بی سواد و گرسنه نگه داری.
  من با اینکه مردم خودشون اینها رو انتخاب می کنن تقریبا موافقم. ولی با این هم موافقم که مردم ر, بی فرهنگ و بی سواد و معتاد نگه داشتن که هیچی نفهمن. تو دهاتهای اطراف اصفهان خیلی وضع بهتره تا روستاها و حتی شهرهای غرب ایران. نمی دونم طرفای کردستان و .. رفتی. برای اینکه مردم نفهمن و یهو کاری دستشون ندن، می بینی علنا همه چی بینشون رد و بدل می شه. می بینی مدرسه ها همیشه تعطیله و ….

  میگم حالا کردستان هم باز خوبه.من شنیدم طرفای زاهدان و اینا خیلی اوضاع داغونه

 19. amin Says:

  با RaoRos شدید موافقم!
  راستی، من با این جمله«مردم خودشون میخوان» مشکل دارم! اصلا باور نمیکنم! مردم فقر و بی سوادی رو دوست ندارن.منتها مسئله اینه که مذهب این وسط ابزار دست یه عده ای شده برای تهییج عواطف.وقتی هم که پای مذهب و عقیده در بین باشه، رگ گردن هابیرون میان و منطق هافرار میکنن :|

  .ولی به نظر من مردم خودشون می خوان.البته فقر و بد بختی رو دقیقا نه!اما وقتی چیزی بهتر از فقر بهشون ارضه(؟) نشه همین میشه.حرفه من اینه که مردم نا آگاه نگه داشته شدن و خودشون هم نمی خوان(یا بهتر بگم تو باغش نیستن) که بخوان وضع رو عوض کنن.به قول خودت هم نیاز به وقت داریم تا مفهوم دموکراسی کاملن جا بیفته.

 20. عرفان Says:

  بابا بیخیال این حرفا. مردم ما که ما هم شاملش میشیم همگی پپه هستن. انقدر جربزه ندارن اعتراض کنن. 2 ماه تو زمستون گاز قطع بود مازندران کسی جیکش در نیمد. البته حقم دارن. وقت نظام اطلاعاتی داریم که ساواکو میذاره تو جیبش و فقط اسم وزارت خونه روشه، وقتی کسایی مثلل سعید امامی و حسینیان داشتیمو داریم. کاری نمیشه کرد که. باید منتظر بمونیم تا مردم حسابی پر بشن و دوباره بریزن تو خیابونا. خیلی هم دور نیست روزی که مردم خسته بشن. با امین هم موافقم. هر غلطی می خوان بکن با یه فتوای مذهبی سریع بهش مشروعیت می بخشن. لعنت به همشون

 21. DESERTER Says:

  یه زمانی فکر می کردم سیستم ترمز دستی ماشین چه چیز پیچیده ای باید باشه…بعد ها داداشم گفت فقط یه سیم بوکسره و یه چیزی شبیه گیره که به یه چرخ دنده وصله نگهش می داره..همین … یعنی ماشین با اون هیکل و وزن و اون اینرسی رو فقط یه سیم نگه میداره….بوقت هایی که این جور آدم ها رو می بینم فکر می کنم ما هم به اندازه همون سیمه با این آدما فاصله داریم ، حالا از خوش شانسی بوده، اقبال یا سرنوشت یا هر چی ..اون اون جا بدنیا اومده و تو شمال تهران ، و بعد می بینی اونیی که اونجا به دنیا اومده هیچ وقت نمی تونه کسی مثل تو بشه حتی اگه خیلی زورش رو بزنه ….توصیه می کنم تو ماشین که می شینی یاد اون سیم باشی و وقتی اون آدم ها رو می بینی فاصلت رو باشون نجومی محسوب نکنی.

  انتظار داشتم که چنین برداشتی از نوشته ام بشه.اما هدفم مقایسه خودم با کسی نیست.حرفم چیز دیگه ای بود.به هر حال توصیه خوبی بود.مرسی….میگم حالا از کجا مطمئنی من شمال شهر به دنیا اومدم؟ :)


 22. مریم جان، آدم از همه چی سیر میشه وقتی این مدل افکار رو می بینه و می شنوه! به حدی که دیگه خوده آدم ناامید میشه که لبی باز کنه و عکس اینا رو بهشون توضیح بده!! پس چــی این دوره هم باز رای میاره، از بس افکار بعضی مردم عقب مونده و منحرفه! خدا به خیر کنه همش میگم واقعا خدا به خیر کنه. عاقبت ما چی میشه تو این جامعه!!! :(


 23. درود
  در مورد انتخابات که هیچ حرفی ندارم، خودت توی لابدان دیدی…
  اما در مورد مردم، دولت نمی خواد مردم مطلع باشن!
  به نظر شما توی سال 2007 میلادی چرا باید هنوز توی سرباز خونه های ما نهضت سواد آموزی وجود داشته باشه؟!
  چرا باید بیشترین مصرف مواد مخدر، مواد شیمیایی باشه؟( کراک، کریستال، شیشه…)
  چرا باید توی آب مردم ما نیترات وجود داشته باشه بعد تازه بازرسی کل کشور اعلام بکنه که بودجه کافی نداریم تصفیه خونه راه بندازیم؟ تازه همون روزنامه دو تا ستون اونطرف تر مینویسه همین دولت به نیجریه 5 میلیون دلار کمک بلاعوض کرده برای ساختن اتوبان!
  مریم خانم مردم ما به جایی رسیدن که فقط به فکر این هستن که شب شکمشون رو سیر کنن!
  به قول یک نماینده مجلس مردم ما هنوز نمی دونن چه انتظاری باید از یک نماینده مجلس داشته باشن!
  در مورد پپه بودن (توی نظرات خوندم)مردم هم صد درصد مخالفم! این مردم مثل بچه های هستند که خجالت میکشه توی چشم پدر نگاه کنه! مردم ما طاقت بیشتر از این ها رو هم دارند ولی خوب هر طاقتی مطمئن باشین که یه روز تمموم میشه

  مهمترین مشکل ما فقر فرهنگیه همین و بس! مطمئن باشین اگه این فقر حل بشه(فقط خود مردمن که می تونن حلش کنن) همه چیز درست میشه!
  پ.ن: پر حرفی کردم، نظر شخصی بود!
  بدرود

  خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی.فقر فرهنگی رو قبول دارم و این به خاطر اینه که روشون کار نشده


 24. به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردی!
  جالب این جاست توی روستاهای اصفهان به این موضوع رسیدی
  می تونم به جرات بهت بگم روستاهای اصفهان نسباتا مردمش به مردم باقی روستاها روشن تر و با فرهنگ تر هستند
  این را به عینه توی سفرهای مختلفی که این ور و اون ور داشتم درک کردم
  و مطمئنن امثال احمدی نژاد و مجلسش ماحصل همین مردمند


 25. اما در مورد اون مسائل که بیان کردی!
  خوب مطمئنن با توجه به تحقیقا صورت گرفته مطمئنن نمایندگان هم امکان یافتن شوهر برای دختران دم بخت را نخواهند داشت !!


 26. گویا سالهاست وطن را ترک کردی که هتل آسمان را نمی شناسی
  پیشنهاد می کنم با آقای شوهر یک شب شام را آنجا سپری کنید !!

 27. اسماعیل فتحی Says:

  سلام
  خوبی؟ میگم من هر وقت اینجا رومیخونم از خودم میپرسم آیا این همون مریم خودمه؟ شاید تقصیر منه که همش من حرف میزنم و نمیذارم که افکارتو با منم در میون بذاری. به هر حال خیلی وبلاگت جذابه!در مورد این بحث انتخابات هم باید ضمن تایید حرفات بگم که من هرچه میگذره از ایران بیشتر نا امید میشم. خدا به دادمون برسه! مردم ما بسیار دچار فقر مالی و فرهنگی شدن و دیگه نمیدونم آیا یه قهرمان مثل امام خمینی میتونه با یه انقلاب همه رو عوض کنه؟!!! فکر نکنم.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: