بچه های ابدی

ژانویه 5, 2008

راستش می خواستم تو این روزمره هام بنویسم که فیلم بچه های ابدی رو هم دیدیم.اما بعدش دیدم ارزششو داره که بهش یه پست اختصاص بدم.

این فیلمو من تو جشنواره ندیدم اما چون تعریفشو خیلی شنیده بودم و کلی هم نامزد دریافت سیمرغ بلورین و از این حرفا شده بود منتظر بودم که بیاد تو سینما و برم ببینم.

داستان فیلمو فکر کنم همه تا حدودی می دونن.این فیلم در مورد کودکان استثنائیه و می تونم به جرات بگم اولین فیلمیه که اینقدر قشنگ به این موضوع پرداخته.من کارای خانوم درخشنده رو خیلی دوست دارم هر چند که هیچ وقت به پای رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی نمیرسه اما موضوعات جالبیو برای ساختن فیلم انتخاب می کنه.متاسفانه بر عکس داستان جالب فیلم،نه فیلم نامه اش خوب نوشته شده بود(وووووووای چه تخصصی شد یهو!)نه بازی بازیگراش خیلی جالب بود(به جز خود پسره که عقب مانده ذهنی بود و پانته آ بهرام) و نه کیفیت فیلم و … کلا فیلمو حیف کرده بود دیگه.

بعد از دیدن این فیلم خیلی دیدم نسبت به این بچه ها عوض شد.تو این فیلم نشون میده که بچه های عقب مانده ذهنی فقط از لحاظ عقلی ممکنه عقب مونده باشن و از لحاظ عاطفی و احساسی شاید از خیلی از ادم ها نیازمند تر و البته با محبت تر باشن.سادگی بیش از حدی که تو وجود این بچه ها هست شاید ارتباط با اون ها رو کمی سخت می کنه اما مثلا تو همین فیلم نشون میده که نگار چه طوری می تونه با علی ارتباط بر قرار کنه و خیلی راحت و سریع حس حسادتش رو هم از بین ببره.

تو سرچی که برای این فیلم می کردم به یه مصاحبه از کارگردان این فیلم بر خوردم که واقعا مکمله این فیلمه و بهتون توصیه می کنم که همه مصاحبه شو بخونید.فقط اینجا یه قسمتی از گفته های ایشونو می ذارم:

«آنها(کودکان استثنائی) هم مثل بقیه شاید خیلی بالاتر از آدم های دیگر دارای عواطفی هستند که بسیار پاک و منزه است. آنها از تمام زد و بندها و حقه هایی که ما آدم های معمولی دچارش هستیم دورند و خودشانند. با همه عشق و دوست داشتنی که می تواند در ذات یک انسان وجود داشته باشد. اگر چیزی را نخواهند عکس العملی نشان نمی دهند و اگر چیزی را دوست داشته باشند به شدت عکس العمل نشان می دهند و این خصلتی است که فقط در کودکان وجود دارد. به همین خاطر تلاش کردم آنها را به جامعه معرفی کنم آن هم نه با ترحم، چون آنها نیازی به ترحم ندارند. واقعیت اش را بخواهید این ما هستیم که قابل ترحمیم؛ ما که حق زندگی کردن را از چنین موجودات پاکی می گیریم و با مسخره کردن و بازیچه قرار دادن شان ضربات جبران ناپذیری به روح و جسم شان وارد می کنیم. من سعی کردم به جامعه بگویم که این آد م ها دوست دارند وارد زندگی اجتماعی شوند و باید بهشان فرصت این حضور را داد…..سعی کردم تلاش خانواده هایی را نشان دهم که برای تربیت این بچه ها چقدر سختی می کشند، چقدر زحمت می کشند تا این بچه ها را از آن حالت بدویت اولیه بیرون بیاورند و اجتماعی شان کنند و بعد، پس از این همه تلاش وقتی که آنها وارد جامعه می شوند، جامعه به شدت آنها را پس می زند و خانواده ها را دچار یأس می کند. به همین خاطر خانواده ها ترجیح می دهند که این بچه ها برای ضربه نخوردن و صدمه ندیدن در خانه ها بمانند و بیرون نروند. این چیزی است که من درباره اش احساس خطر می کنم و فکر می کنم ما نیازمند همین نهادها هستیم که به واسطه اش بتوانیم این بچه ها را وارد جامعه کنیم.»

و البته ناگفته نمونه تو خیلی از کشورها از این بچه ها سوء استفاده میشه.مثالا تو همین بچه های ابدی این واقعیت نشون داده شده و الانم که داشتم برای لینک مطلب بالا سرچ می کردم با لینک های زیادی مواجه شدم که به موضوع سوء استفاده جنسی از این بچه ها و رونق دادن فیلم ها و سایت های غیر اخلاقی از طریق اون ها،پرداخته شده.چیزی که خیلی از مسولین بهش توجهی نمی کنن و بدبختانه آمار این جور سوء استفاده ها هم کم نیست.

منابع و لینک های مرتبط:

کودکانی محکوم به حبس ابد

بچه های ابدی

پی نوشت1:یادم رفت بگم رفته بودیم کنسرت «مجید انتظامی» رو دیدیم.الانم اگه پی نوشت نمی کردم می موند تو گلوم خفم می کرد.هی می خواستم برم باهاش عکس بندازم هی نشد.وای ولی خیلی با حال بودا.من مجید انتظامی و باباشو خیلی دوست دارم.مخصوصا باباشو.Big Hug

پی نوشت 2:افراد بی جنبه من فیس بوکم فیل تره هی فرت و فرت پیغام های خصوصیتونو تو والم ننویسید.(خانوم محترم پشمک) بد جوری رو اعصابیا.خوب بود اون موقع که ایران بودی منم میومدم تو فیس بوکت که هی  بسوزی.جنبه داشته باش دیگه.بیا همین جا کامنت بده وگرنه اسمتو فاش می کنم.

پی نوشت 3:وای اینقده ذوقولیدم کامنت های پست قبلیمو خوندم.اخی چقدر همه خوبن.من اینقذه خوشحال میشم مورد تحویل واقع میشم.Blushingولی خداوکیلیش مرسی از همه.چند تا شو رو نمی دونستم و حتما می خوام تو نوشته هام رعایت کنم.

پی نوشت 4:با این پی نوشت ها گند می زنم به کل پستم.دقت کردین؟

Advertisements

25 Responses to “بچه های ابدی”


 1. خب کنسرت مجید جان انتظامی
  امیدوارم کنسرت اصفهانش که تابستون برگزار شد را نیومده باشی
  که متاسفانه خیلی بد برگزار شد!!

  آخی کاش خودش کنسرت داشت.بچم اومده بود کنسرت ملتو ببینه.تازه با بچه ها و مامانشون


 2. پی نوشت هات مشکلی ندارند، لطمه ای به پستت نمی زنن پس نگرانشون نباش.
  امتحانا چی شد ؟ دادین یا دارین میدین یا می خواین بدین؟

 3. باران Says:

  چه جالب!منم پریشب بچه های ابدی رو دیدم….ولی من فکر میکنم شهاب حسینی بد بازی نکرده بود -_-

  فعلا

 4. raoros Says:

  الو مریم
  هاااا فیلم دیدی
  الو
  صدا نمیاد
  اهههههههههههههه
  تازه میکروفونو عوض کردما!
  یییییییییییییییییییییییییههههههههههههههههههههه

 5. رامن Says:

  با درود فراوا ن
  خيلي از كامنت تان ممنونم .
  من نديدم اين فيلمو .ولي خيلي غمگين بود .
  دست تان درد نكنه .

 6. najmeh Says:

  akhe baba man farsi nadaram!!!khodetam bijanbe EE:P jat khali inja yak internete mashti dare ke bia o bebin…. rasti …jaye man khali nabashe??

  نه جات پر ه پره.نگران نباش .راستی علی ما هم اونجا بودا.ندیدیش؟


 7. بابا سپاهان هم با این تماشاگراش!!!

  اوا ببخشید این برای یک مطلب دیگر بود تو کامنت شما نوشتم :) ولی از شوخی گذشته به نظر من این بچه های استثنایی بسیار بیشتر از من دوست داشتنی هستند . حیف که در همین ایران خودمان خانواده های فقیر بسیار بی رحمانه از این بچه ها سواستاده می کنند. مثلا پسری را می شناسم که برای این که بیاید کنار خیابان دست فروشی کنه توسط خانواده معتاد میشه.

  بله متاسفانه همین طوری که میگید.خیلی ناراحت کننده است


 8. ندیدمش! اینجور که میگی فکر میکنم گریه کنم با دیدنش!!

  می خوای برم تو فیس بوک، هرکی چیزی نوشت سریع بپوشونمش؟ :x

  نه اتفاقا فیلمش باحاله.تا وسطاش که خنده داره.ولی کلا آدمو به فکر میندازه


 9. ای بابا من قلب فرستادم چرا همچینش کرد؟

 10. «محمد» Says:

  اون کارتونه بود که قدیما می‌داد و یه آهنگ قشنگ داشت مه وقتی آدم می‌شنوی یهویی یه جوریش می‌شه! مدرسه والت؟ یه همچین چیزایی
  چند روز پیش رادیو آهنگش را گذاشت و تاریخچه کارتون را هم گفت اما آخرش گفت که آهنگ اصلی کارتون این نیست و این آهنگ فیلم سیمرغ و زال ساخته‌ی مجید انتظامیه!!!!!! ولی خیلی خوب رو اون کارتون نشسته و برای نسل ما خاطره شده!

 11. مرضیه Says:

  سلوم.ما هم این فیلم رو خیلی وقت پیشها رفتیم.می دونی که اریکه نزدیک خونه مونه و میعادگاه عاشقان که یه سینما هم با هم ی مان و یه آیس پک و غذایی هم می خورن!وسطای فیلم دیدیم ای بابا این عاشقان قیام کردن و سینما رو به قصد جای دیگه ای ترک کردن!یه عده هم اون ته هی می خندیدن که از خنده ی اونها همه سینما می خندیدن!کلآ ریتم فیلم خیلی کند بود.من از شهاب حسینی هم خوشم اومد .این دختره رو دیدی زرت و زورت لباس عوض می کرد.بالاخره خانوم درخشنده هم به تیپ و قیافه ی خانومها در فیلم متوسل شده بود.راستی فیلم قبلیش رو دیدی؟رویای سبز؟اون خیلی ریتم بهتری داشت.!من کلآ با نظرت
  راجع به پانته آ بهرام موافقم.ازش خوشم می آد

  آره باهات موافقم کلا فیلم نامه اش خوب نوشته نشده بود.وووووووووای مرضیه آفرین که میای اینجا.حا که آبجی خودمی

 12. مرضیه Says:

  راستی بد نگذره!جشنواره ی فیلم و موسیقی و اینا!التماس دعا!

 13. رامن Says:

  با درود فراوان
  منم خيلي از مهرباني هايتان ممنونم .

 14. باران Says:

  این عکس رو که دقیق نگاه کردم دیدم منم از این شال گردن که گردن علی هست دارم!

 15. sara Says:

  بابا مريم،منتقد،مفسر،كي بودي تو؟:D ما بايد بيايم لنگ بندازيم،فيلم نديدم ولي نقد خيلي خوبي بود،حتماً ميبينم;)

 16. persian365 Says:

  سلام
  خوبید ؟
  مطلب خوبی بود
  استفاده کردیم
  موفق باشید

 17. persian365 Says:

  یادم رفت بگم وبلاگ شما رو تو فید ریدرم گزاشتم


 18. بچه ، مامان ؟؟
  کنسرت؟!!


 19. salam
  merci ke baram comment gozashtin. are az facebook hal nemoodim
  migooyam in film besyar ziba bood ha!! ma niz be zibatarin mafahime zendegi andishidim. be nazare injaneb ham nehtarin bazi ra an pesare nemood.dar zemn dar yeki az commnetat yeki neveshteh bood ke ahange bache haye madresyeye valt male majid entezami bodeh. mitoonam begam vaghe’an shokeh shodam. be har hal ageh ino midoonestam oon rooz hatman ba majid entezami ye aks mindakhtima!!!!!

 20. میثم دهقانی Says:

  سلام.
  وبلاگ خوبی دارین. خیلی خوشحالم که با وبلاگ شما آشنا شدم. امیدوارم که همیشه موفق باشید.
  یه لیوان نسکافه داغ تو این سرما مهمون من
  http://neskafe.wordpress.com

  یا حق

  ممنونم

 21. گجمو Says:

  خیلی وقته ازتون خبری نیست،بازم امتحان؟
  بابا اصل شوهره که در خدمت شماست،درس رو میخوای چیکار!؟
  راستی من از کامنتی که واسم گذاشتی چیزی دستگیرم نشد.
  ممنون که بهم سر زدی.
  موفق تر باشی

  مرسی….کامنت های منو خیلی جدی نگیرید.

 22. آمیر Says:

  اتفاقاً من همه ش می خواستم ببینم که یکی درباره این فیلم تو همین مایه ها اظهارنظر کنه! روشن شدم. مرسی!
  با پی نوشت چهارم کاملاً موافقم!!

 23. سحر Says:

  با سلام من خیلی از خانم درخشنده ممنونم که چنین فیلم زیبایی رو ساختن این فیلم قصه واقعی زندگی منم هست اما با این تفاوت که من نقش آقای حسینی رو اجرا میکنم ما خانما احساسی تر هستیم واین مسایلو میپذیریم اما بعضی آقایان از وصلت با همچی خانواده هایی میترسند یا علنا بروشون مییارن در هر صورت ما دوست داریم تو جامعه همچی چیزی جا بیوفته و بگیم که به خدا ما هم حق زندگی داریم و هیچ ترسی نداریم

 24. هدایت Says:

  متشکر از معرفیت


 25. سلام همه مطالب تون عالی بود ممنونم
  فیلم عالی و زیبائی بود
  حق باشماست


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: