فیزیکدانی که در 71 سالگی ستاره فضای سایبر شد

دسامبر 24, 2007

پروفسور Walter H. G. Lewin استاد فیزیک دانشگاه MIT که به خاطر پادکست ها و ویدئو کست های کلاس هاش مورد توجه خیلی از علاقه مندان به فیزیک قرار گرفته.

این استاد فیزیک با انتشارپادکست های کلاسش در سایت درس های باز دانشگاه MIT و هم چنین در سایت iTune عده زیادی از علاقه مندان به رشته فیزیک رو به وجد اورد.جالبه در لیست تعداد دانلود های پادکست های این استاد از سایت iTunes در رتبه اول (نسبت به پادکست های اساتید دانشگاه های مختلف)قرار داره.هم چنین از هنگامی که دانشگاه ام ای تی پادکست های ایشون رو برای دوره های دبیرستان های آمریکا گسترش داد مورد استقبال خیل عظیمی از معلمین و دانش آموزان قرار گرفت.

شاید این سوال پیش بیاد که فرق ویدئو کست های پروفسور لوین(یا بهتر بگیم کلاس های درس ایشون) با بقیه اساتیدی که مطالبشونو از این طریق منتشر می کنن چیه.ایشون در واقع یه استاد منحصر به فرد برای بیان قوانین و اصول فیزیک هست. مثلا برای بیان «قانون پاندول ها» و اینکه دوره تناوب یک پاندول به جرم بسته شده بهش بستگی نداره یک آزمایش عجیب و جالب در کلاس خودش انجام داد.اون خودش رو از طنابی وسط کلاس آویزون کرد و خودش رو شروع به تاب دادن کرد.بعد با مقایسه دوره تناوب این حالت با حالتی که فقط یک گوی فلزی به طناب آویزون بود قانون پاندول ها رو به خوبی نشون داد.(نتیجه:دوره تناوب یک پاندول مستقل از جرم سیم،توپ فلزی وصل شده به آن و یک عدد استاده!)

کار های جالب دیگه ای که این استاد انجام داده :چگونگی تشکیل رنگین کمان ، قانون بقای انرژی (توهمون لکچر پاندول ها به این موضوع پرداخته که طبق گفته خودش هم جونشون سر نشون دادن این قانون به خطر میندازه)، روابط حاکم بر یک جسم پرتاب شونده و …که طرفداران خیلی زیادی پیدا کرد و در تمام دنیا فیلم های این کلاس ها توسط علاقه مندان به پدیده های فیزیکی دیده شد.

«زندگی شما هیچ وقت تکراری نمیشه.شما به خاطر علم که دارید همیشه می تونید از ابعاد مختلف به پدیده ها نگاه کنید و از زیبایی منحصر به فرد اونها لذت ببرید».این رو وقتی پروفسور لوین در یکی از کلاس های خودش که به توضیح قوانین اپتیکی و تشکیل رنگین کمان می پرداخت، خطاب به دانشجو هاش گفت.

یک معلم فیزیک عراقی در پی ایمیلی به این استاد عنوان میکنه «شما نقش پدر من در علم فیزیک رو داشتید.علی رغم حمله آمریکا به کشور عزیزم عراق و اشغال اون،تو باعث شدی من آمریکا رو دوست داشته باشم.چون تو در آنجا هستی».

جالبه که بدونید این فیزیکدان برای هر جلسه حدود 25 ساعت وقت جهت آماده کردن موضوع درس،انجام حرکات مختلف با دقت تمام برای درست نشان دادن یک اصل فیزیکی و …. صرف می کنه.

منابع و لینک های مرتبط:

1- نیویورک تایمز

2- سایت درس های باز دانشگاه ام ای تی

3- اپل با iTunes U دانشگاه ها را به خانه شما می اورد.

پ.ن1:ویدئو های پروفسور لوین رو همون بابلا لینک دادم.ولی متاسفانه به خاطر کمی سرعت و همچنین فیل بودن لینک ها نشد که هیچ کدومشونو ببینم.اگه کسی یکی از این جلسات درسو دید بیاد اینجا واسه منم تعریف کنه مخصوصا اونی که مربوط به قانون بقای انرژیه.

پ.ن2:شاید بهتر بود اول بگم که پست یک پزشک رو بخونین.اما حالا اشکال نداره هرکی نخونده بره بخونه.

پ.ن3: ابراز احساسات:وایییی خیلی استاده گوگولیهLove StruckBig Hug…..جدا از شوخی وقتی این مطالب رو می خونم همیشه به استادای خودمون فکر می کنم.ما یه استاد داشتیم(اسمشو نمیگم چون می ترسم یهروزی سروکله اش اینجا پیدا شه)که کلی رئیس گروه بود و سوالات ارشد تا از زیر نظر ایشون نمیگذشت محال بود اوکی بشه و مافیایی داشت واسه خودش.اولین استاد رشته ما هم بود که چهره ماندگار شد.ایشون یه قانون داشت و اون این بود که احدالناسی رو غیر از بچه های کلاس خودش(اونایی که باهاش ثبت نام کردن) رو نمی پذیرفت.حالا دیگه چه برسه طرف بخواد از یه دانشگاه دیگه یا اصلا یکی به عنوان مستمع آزاد بیاد سر کلاسش.بدجوری طرف رو ضایع می کرد.هنوزم که هنوزه این سیاست رو داره و من حسرت می خورم کی ما قراره ادم شیم؟

پ.ن4: این ترم برای یکی از درسام استاده تکلیف داده بود.وقتی تکلیفاشو دیدم شستم خبر دار شد طرف سوالا رو از اینترنت کشف کرده و اتفاقا اولین جایی که رفتم چک کردم همین سایت دانشگاه ام ای تی بود.دقیقا همون تکالیف اون درس رو پرینت گرفته بود و داده بود به ما بدون اپسیلونی تغییر ….اینم استفاده اساتید محترم ما!!!Not talking

پ.ن4:آآآآآآآآآآآآآآآآآه حسرت!CryingAt wits endSigh

Advertisements

12 Responses to “فیزیکدانی که در 71 سالگی ستاره فضای سایبر شد”

 1. نجمه Says:

  هاااااااااااااااا…. من اون استاده كه گفتي رو مي شناسم… تو هم خوب شناختيش…. خدايي حال مي كني…6 ساعت ديگه بايد برم فرودگاه نشستم واسه تو كامنت مي ذارم…

  وای نجمه نگیا به کسی.نیس اصلا استاده تابلو نیست.!میترسم آبروش بره….تو هم برو به کار و زندگیت برس.بچه…راستی با زحمت های ما؟


 2. عجب استاد باحالیه! فیزیک از مباحث دوست داشتنیه ،با این استاد که دوست داشتنی تر می شه!!

  آره خیلی باحاله.دوسش داشتم


 3. می خوای ویدئو هاشو دانلود کنم بعد بریزم تو سی دی بفرستم برات ؟

  مرسی از لطفت.ایشالا ای دی اسلم رو را می ندازم که اینقده بیچارگی نکشم

 4. ندا Says:

  اتفاقا دیشب داشتم فکر میکردم که تا حالا ندیدم کسی از این استاد مذکور دانشگاهمون خوب بگه غیر از همسر خودم!
  گفتی که این دکتر لوین برای هر کلاسش 25 ساعت وقت میذاره یادم افتاد که بچه ها میگفتن دکتر شاه آبادی هم برای هر ساعت از کلاسش دوازده ساعت وقت میذاره. البته ایشون از این آزمایشهای جالب اجرا نمیکرد ولی مثالهایی از کاربردهای قوانین ساده فیزیک در دنیای واقعی میزد که باور نکردنی بود.

  ها؟جدی پس پی جی طرفدار هم داره؟…آره شاه ابادی هم خیلی خوب بود.من یه ترم مستمع آزاد رفتم سر کلاساش.فک کنم تنها کسی که الک مغو تو این دانشگاه فهمید خودش بود

 5. شهرزاد Says:

  با این سنش عجب حوصله ای داره!
  شاید جوابهاهم تو اینترنت باشه!

  نه اتفاقا جواب ها نبود.فقط خود سوالا بود.

 6. سحر Says:

  خدا عمر با عزت بده به این استاد که حالی که به احوالات ما داد هنوز به هیچ کدومتون نداده! D: برین خدا رو شکر کنین که پرتون به پرش نگرفته تا حالا!! ;)

  آخی آره می دونم چی کار کرده.همون مافیا که میگن تو دانشگاه ما هم پیدا میشه دیگه.بچم کلی پدر خوانده اس اونجا

 7. RaoRos Says:

  ای ول
  یاد دوران طلایی فیزیک خوندن خودم افتادم
  یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتیم لا لا لا لا

 8. رامن Says:

  با درود فراوا ن
  خيلي ممنونم .
  ولي پدر و مادرهاي ما هميشه ميگن فقط درس اول درس! ولي همه ي اون ها اين جوري اند من امسال تابستان يك بچه خرگوش داستم بعد وقتي مي رفتم همين سبزي فزوشي پايين خيابانمان واسش جعفري بخرم با يك پسر كره اي دوشت شدم اون 8 سالش بود ولي تابستان توي همون سبزي فروشي كار مي كرد و حقوق مي گرفت تازه پدرش هم مهندس بودا . اون بعضي وقتا ميامد پاركينگ خونه مان با هم با خرگوشم بازي مي كرديم . وقتي ازش پرسيدم تو چرا كار مي كني گفت همه بايد كار بكنند تنبلي و مفت خوري بده .

  اين پست تون خيلي عالي بود دست تان درد نكنه من بعد از امتحانام ميام يه روز اونو دوباره دقيق مي خونم الان باعجله خوندم ممنونم كه هميشه مي اييد و منو تشويق مي كنيد.

  مرسی رامن جان.


 9. […] فیزیکدانی که در 71 سالگی ستاره فضای سایبر شد « مریم !!! خاک بر سر استادای ما (tags: فیزیک) […]

 10. علیرضا Says:

  ای بابا من می‌خواستم این مطلب را کار کنم! چشمم روشن!
  از شوخی گذشته، دستت درد نکنه، من چون یه مطلب مشابه را کار کرده بودم و فرصت کمی داشتم، نرسیدم این مطلب دوم را هم کار کنم.

  مرسی دکتر جان.اتفاقا منم این مطلبو خوندم هی یاد شما افتادم :D

 11. زهرا Says:

  وای مربم باورت نمیشه
  حالا باز خوب بود این جناب معلوم الحال تمرین کلاسی رو کش رفته بود.
  استاد درس هوش مصنوعی ما امتحان میان ترم و پایان ترم ما رو عینا از ام آی تی کپی فرموده بودند
  شاید باورت نشه که حتی زحمت ترجمه رو هم به خودشون نداده بودن:-)

  آره استاد مخابرات 1 هم یه بار از این کارا کرد.خلاصه خدا به این سایت ام ای تی خیر بده یه عده استاد رو از معطلی در اورد

 12. کیهو Says:

  این مطالب نزار اعصابمون خرد میشه ها
  به معبد من هم سری بزن


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: